Učenje je za neumne

“O si bil pa spet na enem pametnem izobraževanju, kaj?” je posmehljivo zabrusil Tine svojemu vodji, ko je ta po vrnitvi poskušal s pohvalo. Vodja je z rdečico na obrazu začel brskati med papirji in se osredotočati na podatke o prodaji. Opazil je, da Tinetu ni uspelo prodati dodatnih 50 kosov novega proizvoda. Pogovor je stekel v “normalni” smeri, kdo je kriv, kaj narediti, kako recesija otežuje situacijo, kako delajo noč in dan… Seminar pa je bil pozabljen.
Zgodba je sicer izmišljena, temelji pa na opazovanju dogajanj na seminarjih in po njih. Ravno pretekli teden je v Zagrebu skupina izjemno motiviranih vodij spoznavala principe in potek coaching pogovora. Ko smo vadili potek, se je pojavil večen strah – kaj pa če opazijo, da sledim protokolu? Kaj pa če ne bom suveren? Kaj če se mi na sredini ustavi?
Kdaj smo pridobili strah pred učenjem? Zakaj je tako nesprejemljivo priznati, da nekaj (še) ne znamo in se nato tega naučiti? Kdaj smo ustvarili miselnost, da se pametni rodijo, učenje pa je za neumne?
Vse kar znamo, smo se naučili. Učili pa smo se na različne načine – skozi igro, branje, preizkušanje, nasvete kolegov in mentorjev,… In potem smo poskušali sami. Se spomnite prve vožnje s kolesom? Ali pa prvih korakov? Če bi se jih lotili, kot se odrasli lotimo novih (mehkih) veščin, bi nas mame še vedno nosile naokoli.
Vsako učenje potrebuje čas in vajo. Dovolimo si oboje – tudi če smo vodje, izkušeni prodajalci ali vrhunski strokovnjaki.
Ko naslednjič naletite na “Tineta”, se mu zgolj nasmehnite in recite:”Ja bil sem na seminarju. Zdelo se mi je zanimivo in znalo bi izboljšati naše odnose in rezultate. Malce se še lovim, zato te prosim, da mi pomagaš.”
Tudi če sodelavci nič ne rečejo, bo njihov komentar čez čas: “no končno se ga/je nekaj prijelo”. Kaj je lahko boljša motivacija, da naučeno uporabijo tudi sami?
Da bo tudi vaše okolje postalo učeče, poskusite s temi idejami, ko opazite, da si nekdo prizadeva uvesti novosti
- pohvalite majhne korake in dajte vzpodbudo
- pohvalite napredek in ga/jo prosite, naj nauči še vas
- pohvalite željo po spremembi
- pohvalite angažiranost in željo po učenju
- pohvalite, pohvalite, pohvalite,….
- ponudite pomoč,
- poskrbite, da se naučijo tudi drugi (če se učimo skupaj, smo spet vsi enaki).
Če ste vi tisti, ki uvajate novosti:
- lažje vam bo, če najavite spremembe
- povejte, kaj ste se naučili in kaj boste spremenili
- prosite za pomoč – toleranco, feedback ali nasvet.
- sprejmite svoje napake s humorjem.
Image courtesy of artur84 / FreeDigitalPhotos.net