Pred upokojitvijo
Posamezniki, ki so bili celo življenje poslovno aktivni, se soočajo z različnimi pomisleki ob prehodu v tretje življenjsko obdobje. Spremeni se jim ritem, okolje, socialni status ter pogosto tudi lastna podoba.
To je velika sprememba, na katero se je smiselno pripraviti in jo postopno uvajati. Pogosto uspešni poslovneži ne odnehajo z aktivnim življenjem po upokojitvi. Aktivnosti se zgolj spremenijo – lahko so (še) bolj aktivni v športnih društvih, karitativnih organizacijah ali pa v podjetju, kjer so bili zaposleni.
V vsakem primeru gre za posameznike z ogromno znanja in izkušenj, ki jih je smiselno vključiti v delovanje organizacije ali širše družbe.
S tem ko proces naredimo pregleden in postopen, postane posameznikom misel na upokojitev bolj privlačna.
Posamezniki, ki želijo postopen in voden prehod v pokoj se navadno odločajo za coaching. Pri tem gre navadno za proces, ki poteka vsaj 6 – 12 mesecev.
Organizacije pa podpiramo pri razvoju programa za prehod v pokoj za njihove zaposlene. Kjer je to mogoče, izdelamo programe ali aktivnost, kjer bivše sodelavce vključimo v različne projekte (razvoj talentov, »interni« coachi, programi mentorstva, knjižni klubi, inovativni klubi,…), kjer dobimo win-win kombinacijo sodelovanja: znanje se prenaša na mlajše zaposlene, upokojeni zaposleni pa obdržijo stik s podjetjem in (po)stanejo njegovi ambasadorji.
Priporočamo tudi naslednje INSPIRativne članke:
- Coaching je manipulacija
- Homeopatska doza novic
- Maraton ne krompirček
- Kaj pa če vas je strah
- Ma(n)tranje !
- Dnevnik hvaležnosti
- Lahkotnost potovanja
- S tokom